Úterý bylo s 37,3 stupně naměřenými ve Staňkově na Domažlicku nejteplejším dnem roku v Česku. Místní teplotní rekordy padly, nebo byly vyrovnány na 35 ze 145 meteorologických stanic měřících přes 30 let. Odolal ale celorepublikový rekord z roku 1994, který pro dnešní den činí 39,2 stupně. Vyplývá to z informací na serveru Českého hydrometeorologického ústavu.

Meteorologové v pondělí předpovídali na dnešek teploty dosahující až 38 stupňů. Nakonec se ale teplota dostala jen těsně nad 37 stupňů, a to pouze ve zmíněném Staňkově. Na dalších čtyřech místech s nejvyššími teplotami v republice již bylo o zhruba půl stupně méně než ve Staňkově. V Průhonicích na Praze-západ naměřili meteorologové 36,9 stupně, v Neumětelech na Berounsku a Staré Boleslavi na Praze-východ shodně 36,8 stupně a ve Strážnici na Hodonínsku 36,7 stupně.

Nejvyšší teplota zaostala o skoro dva stupně za celorepublikovým rekordem pro 1. srpen naměřeným roku 1994 v Poděbradech. Místní rekordy dnes ale byly překonány například na třech meteorologických stanicích, kde se počasí zaznamenává již déle než 100 let. Nejstarší z těchto stanic jsou České Budějovice-Rožnov, kde se měří teploty 133 let. Dnes tam rtuť vystoupala na 36,4 stupně, původní rekord z roku 1994 činil 35,3 stupně.

Do dneška byl nejteplejším dnem letošního roku 22. červen. Tehdy bylo nejtepleji v Husinci-Řeži u Prahy s rovnými 36 stupni Celsia.

Vedra dnes večer podle ČHMÚ vystřídají velmi silné bouřky, doprovázené velkými kroupami, nárazy větru a přívalovými srážkami. Nejohroženější je severozápad Čech. Ve středu však teploty zřejmě opět vyskočí nad třicítku, na jihovýchodě a východě bude podle meteorologů až 34 stupňů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner