Mariánský sloup by se na Staroměstské náměstí mohl vrátit do roku 2018, kdy si Praha připomene výročí stržení této kontroverzní památky. V rozhovoru s ČTK to řekl radní pro kulturu Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL). Tento týden začal na náměstí archeologický průzkum, který je nezbytný pro vydání stavebního povolení.

Na návratu barokního sloupu se neshodovala pražská koalice. Rada před časem nedala souhlas se zaplacením průzkumu náměstí. ČSSD a ANO se totiž postavily proti. Archeology a další náklady spojené s návratem sloupu proto zaplatí Společnost pro obnovu mariánského sloupu z veřejné sbírky. „Praha nebude investovat ani korunu, společnost navíc sloup městu věnuje,“ doplnil Wolf. „Bylo by hezké, kdyby na výročí sta let od stržení byl sloup opět na svém místě,“ doplnil.

Mariánský sloup se stal symbolem vítězství katolické církve nad protestanty v českých zemích. Stál blízko místa popravy představitelů českého stavovského odboje v roce 1621. Po vyhlášení nezávislosti Československa v listopadu 1918 sloup strhl dav.

Vztyčení sloupu vzbuzuje v Praze už roky silné emoce. Historici a památkáři nejsou ohledně jeho obnovy jednotní. Odpůrci sloup považují za symbol pobělohorské doby, nejtemnějšího období českých dějin. Podle některých je připomínkou násilné rekatolizace země a zpátečnictví.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner