Praha 3. září (ČTK) – Zvýšení základní výměry penzí z devíti na deset procent průměrné mzdy by znamenalo nárůst výdajů o deset miliard korun. V České televizi to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Nárůst základní výměry důchodů dnes oznámilo jako součást volebního programu hnutí ANO. Základní výměra je jednou ze dvou složek starobního důchodu.

„Je to dobrý krok, ale je velmi nákladný. My jsme předběžně spočítali jenom tento krok na deset miliard,“ uvedla Marksová. Průměrná výše důchodu podle ní nyní dosahuje 36 až 37 procent průměrné mzdy.

Hnutí ANO ve volebním programu uvedlo, že zvýšení základní výměry na deset procent průměrné mzdy by v roce 2018 by podle stávajících odhadů výše průměrné mzdy znamenalo pro každého důchodce cca 295 korun měsíčně navíc k zákonné valorizaci.

Výdaje na důchody by měly dosáhnout v příštím roce podle návrhu státního rozpočtu 438 miliard korun, letos je to 416 miliard. Pro rok 2018 je tak navrženo zvýšení průměrného starobního důchodu o 501 korun.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner