Rabat 21. srpna (ČTK) – Marocký král Muhammad VI. udělil v neděli milost více než čtyřem stovkám odsouzených. Je mezi nimi i 13 lidí, kteří dostali tresty kvůli terorismu. Informovala o tom agentura AFP. Král tak učinil u příležitosti svátku zvaného Den revoluce.

V prohlášení marockého ministerstva spravedlnosti se uvádí, že 13 osob odsouzených v minulosti kvůli terorismu dostalo milost proto, že ve vězení už „odsoudili extremismus a terorismus“ a chtějí se vrátit na správnou cestu. Všichni se účastnili resocializačního programu zvaného v překladu Smíření.

Podle španělského internetového deníku El Español se milost týká i devíti osob, které byly odsouzeny v souvislosti se sebevražednými útoky v marocké Casablance. Při nich v květnu 2003 zemřelo 45 lidí, včetně 12 atentátníků, a přihlásila se k nim skupina napojená na síť Al-Káidu. Ostatní omilostnění měli podle deníku El Espaňol vazby na organizaci Islámský stát či další džihádisty ze Sýrie a Iráku.

Krok marockého krále přišel jen několik dní poté, co dvaadvacetiletý Maročan na hlavní třídě v Barceloně najel vozem do lidí, 13 jich zabil a přes stovku zranil. Podle policie patřil k teroristické buňce, která plánovala ještě větší útoky ve Španělsku a z níž velkou část tvořili Maročané.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner