Berlín 18. prosince (zpravodaj ČTK) – Matka polského řidiče kamionu Lukasze Urbana, který se loni stal první obětí berlínského atentátníka Anise Amriho, dává vinu za smrt svého syna německé kancléřce Angele Merkelové. Janina Urbanová, která se dnes odpoledne spolu s ostatními pozůstalými s kancléřkou sejde, rozhlasové a televizní stanici Deutsche Welle řekla, že Merkelová má na svých rukou krev. Kancléřka dnes uvedla, že je pro ni setkání s pozůstalými velmi důležité.

Lukasze Urbana v jeho kamionu, ve kterém čekal na vyložení nákladu, zastřelil Amri loni 19. prosince večer. Nedlouho poté tímto kamionem vjel do davu na vánočním trhu v západní části německé metropole, kde zabil dalších 11 lidí a na sedm desítek jich zranil.

Rodiče sedmatřicetiletého řidiče, kteří už v minulosti přišli o jednoho syna, se s tragédií nesmířili. Dávají najevo zármutek, ale i rozhořčení nad postupem německých politiků a úřadů. „Chci paní Merkelové říci, že má na svých rukou krev mého syna,“ zdůrazňuje Urbanová, která prý měsíce přemýšlela o tom, co šéfce německé vlády při osobním setkání řekne. Merkelové mimo jiné vyčítá, že rodině po útoku ani nezaslala osobní kondolenci.

Podobné pocity dávají najevo i další pozůstalí, včetně Čecha Petra Čižmára, jehož manželka Naďa při útoku zahynula. V rozhovoru s ČTK nedávno řekl, že kondolenci od německé kancléřky také očekával. Dnes se Merkelové, která podle něj stejně jako další politici odmítla přijmout zodpovědnost, chce zeptat, proč se s postiženými rozhodla nekomunikovat.

Šéfka německé vlády dnes na tiskové konferenci v Berlíně připustila, že si je vědoma toho, že si někteří pozůstalí přáli dřívější setkání. Dnešní schůzku ale i tak považuje za velmi důležitou. Postiženým na ní chce dát najevo soucit i odhodlání věci zlepšit. Je jí ale jasné, že ztráta pozůstalých se nedá nikdy odčinit.

Kritická slova na adresu Německa volí také otec Lukasze Urbana. Německá vláda a úřady se podle Henryka Urbana chovaly neuctivě. Urban kritizuje navíc i památník obětem, který bude v úterý na místě útoku odhalen. Jména obětí a země jejich původu budou zvěčněny na schodech pod Pamětním kostelem císaře Viléma na náměstí Breitscheidplatz. „Co to má být za symbol – jméno na schodu?“ ptá se rozčarovaný otec polského řidiče.

I na základě stížností příbuzných obětí německé úřady do budoucna změní přístup k pozůstalým a zraněným. Vládní zmocněnec pro oběti útoku Kurt Beck minulý týden navrhl mimo jiné i to, aby se jim usnadnil přístup k pomoci přes jedno koordinační centrum. Vyslovil se také pro vyšší finanční odškodnění. Vláda už takovou pomoc přislíbila.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner