Matky studentů, kteří zahynuli při krvavém zásahu čínských bezpečnostních sil proti prodemokratickým demonstrantům na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989, odsoudily čínskou vládu, že stále nepřijala odpovědnost za smrt jejich dětí. Před víkendovým 27. výročím této události matky rovněž slíbily, že budou pokračovat v boji za pravdu, napsala agentura AP.

Pod dopis, který zveřejnila organizace Lidská práva v Číně, se podepsalo 131 matek. Stěžují si, že rodiny obětí dál trpí pronásledováním a zastrašováním ze strany čínských bezpečnostních sil, protože nevzdávají boj za spravedlnost pro své blízké.

„Rodiny obětí jsou 27 let odposlouchávány a sledovány policií,“ píše se v dopise. „Policie proti nám používá opovrženíhodné prostředky, vykonstruovává příběhy, vyhrožuje,“ dodává se v listu.

Dopis matek kritizuje čínskou vládu za apatii a obviňuje ji, že ignoruje prosby rodinných příslušníků a snaží se vymazat vzpomínky na události z noci na 4. června 1989, kdy při zásahu přišly o život stovky, možná tisíce demonstrantů.

Vláda tvrdí, že bylo správné poslat vojáky a tanky proti účastníkům protestů, které obviňuje z násilného povstání proti vládě komunistické strany. Výzvy k prošetření událostí a otevřenou diskuzi odmítá. Většina studentských vůdců, kteří po potlačení protestů uprchli do zahraničí, se stále nesmí vrátit do vlasti.

„Jsme všechny ve věku, kdy nás může každým dnem potkat smrt, a chtěly bychom, aby byla odhalena pravda a nastolena spravedlnost, dokud jsme ještě naživu,“ napsala jedna z tchienanmenských matek Jin Min, jejíž devatenáctiletý syn Jie Wej-chang byl při zásahu zabit.

Výročí brutálního potlačení protestů každoročně provázejí přísnější opatření vůči rodinným příslušníkům obětí, kteří jsou počátkem června de facto drženi v domácím vězení či nuceni opustit Peking. Mají také zakázáno veřejně připomínat smrt svých blízkých, píše agentura AP.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner