Londýn 8. června (ČTK) – Britská konzervativní premiérka Theresa Mayová a její labouristický rival Jeremy Corbyn dnes požádali na internetových sociálních sítích své spoluobčany o podporu v dnešních parlamentních volbách. Průzkumy veřejného mínění, které v posledních letech v Británii nebyly příliš spolehlivé, předpokládají vítězství vládních konzervativců. Ve dvou případech ale jen jako velmi těsné, což při možné statistické chybě může znamenat nakonec i výhru levicové opozice.

„Pokud věříte v Británii a v to, že naše nejlepší dny jsou před námi, dejte mi podporu, abych mohla Británii vést,“ vzkázala Mayová voličům na twitteru a facebooku. „Dnes je to na vás,“ upozornila s tím, že potřebuje silnější mandát k vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie. Podle ní jen tak se jí podaří dosáhnout s Bruselem dohody, která bude pro Londýn výhodná.

„S vaší podporou můžeme vybudovat opravdu globální Británii, vytvářet nové vztahy se starými přáteli a novými spojenci po celém světě a působit jako největší zastánce volného obchodu, jakým již jsme,“ dodala Mayová, která odvolila ráno s manželem Philipem v obci Sonning v hrabství Berkshire, západně od Londýna. Deník The Guardian, který ve volbách podporuje labouristy, uštěpačně poznamenal, že si Mayová obula luxusní lodičky s leopardím vzorem, a zeptal se, zda jí přinesou štěstí.

Corbyn se obrátil na voliče přes twitter a prostřednictvím krátkého videoposelství. „Toto je náš den. Náš čas. Naše šance,“ napsal šéf hlavní opoziční strany s příslibem, že volba labouristů povede k přeměně Británie v zemi, která bude sloužit většině, a ne jen omezené menšině.

„Nedovolte nikomu, aby tvrdil, že na tomto dni nezáleží,“ řekl Corbyn s poukazem na to, že ekonomické a sociální neduhy v zemi nepřišly náhodou, ale vinou rozhodnutí vládnoucích konzervativců. Slíbil, že labouristé v případě vítězství budou investovat do lidí a skoncují s privatizací britského zdravotnictví. Corbyn hlasoval sám dopoledne na londýnském předměstí Islington.

Jako první z významných politiků v Británii šla k volební urně skotská premiérka Nicola Sturgeonová, u jejíchž skotských nacionalistů se předpokládá, že vyhrají skoro všechna křesla vyhrazená pro Skotsko. Sturgeonová požaduje na britské vládě možnost vypsat nové referendum o nezávislosti Skotska dřív, než Británie vystoupí z EU. V loňském referendu o brexitu se většina Skotů vyslovila pro setrvání ve svazku s Bruselem. Sturgeonová tvrdí, že v případě úspěchu skotských nacionalistů Mayová nebude moci vypsání referenda zabránit. Mayová to ale odmítá.

Průzkumy veřejného mínění, včetně těch úplně posledních, předvídají vítězství konzervativců. Některé počítají s tím, že získají ještě širší většinu v Dolní sněmovně, než jakou mají doposud. Dvě agentury – Survation a YouGov – také předpokládají, že toryové zvítězí, ale bez toho, aby dosáhli na nadpoloviční většinu v parlamentu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner