Británie bude na mezinárodním poli důvěryhodným, silným a spolehlivým partnerem, brexit (britský odchod z Evropské unie) neznamená izolaci či odklon od britských partnerů ve světě. Ve všeobecné rozpravě 71. zasedání Valného shromáždění OSN to v úterý prohlásila britská premiérka Theresa Mayová. OSN se podle ní musí modernizovat, aby čelila výzvám 21. století.

Británie zůstane „otevřená světu“, bude globálním partnerem v samém srdci mezinárodního dění, ujistila světové politiky Mayová. Světová organizace by podle ní měla usilovat o nový systém mnohostranných vztahů, aby v nynějších podmínkách upevnila svou roli.

„Žádná země se nemůže cítit bezpečná před útokem teroristů,“ varovala britská ministerská předsedkyně, která se úřadu ujala v červenci a úterní projev byl jejím prvním vystoupením z tribuny OSN. S cílem posílit boj proti náboženským radikálům Británie zvýší svou pomoc Somálsku v jeho boji proti milicím Šabáb, oznámila Mayová.

Premiérka rovněž poukázala na význam posílení bezpečnosti mezinárodní letecké dopravy. „Je třeba zajistit, aby v každé zemi platily náležité bezpečnostní normy, aby ve světě nebyl slabý článek,“ konstatovala Mayová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner