Londýn 25. května (ČTK) – Britská premiérka Theresa Mayová hodlá při dnešním setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na summitu NATO v Bruselu protestovat proti úniku citlivých informací o pondělním teroristickém útoku v Manchesteru do amerických médií. Napsal to britský deník The Guardian. Server BBC News dnes informoval, že britská policie přestala kvůli únikům sdílet s americkými bezpečnostními složkami informace o atentátu.

BBC v analýze uvedla, že tento krok je velice významný a dokazuje, jak moc jsou britské úřady úniky pobouřené. Zdroj z protiteroristického úřadu řekl agentuře Reuters, že opatření je jen dočasné a potrvá do doby, než Británie dostane záruky, že se úniky nebudou opakovat. Některá britská média citují vládní zdroje, podle nichž příkaz k odříznutí amerických bezpečnostních složek od informací nepřišel z Downing Street.

Britské a americké bezpečnostní orgány si v rámci dlouhodobé úzké spolupráce vyměňují data. Podle britských médií ale právě z amerických tajných služeb unikly do médií některé klíčové informace, které měly kvůli vyšetřování zůstat veřejnosti utajeny. Šlo například o fotografie částí důmyslné bomby z místa činu, které přinesl americký deník The New York Times. Do amerického tisku také v úterý uniklo jméno atentátníka.

Televize Sky News s odvoláním na své zdroje uvedla, že britská vláda i protiteroristické úřady kvůli sérii úniků „zuří“. Vysoce postavený vládní zdroj ve vyjádření pro The Guardian úniky označil za „nepřijatelné“ a stresující pro oběti a jejich rodiny.

Úniky kritizovala také britská policie. „Když je narušena důvěra, ohrožuje to vzájemné vztahy, naše vyšetřování i důvěru obětí, jejich rodin a svědků,“ uvedl mluvčí protiteroristické jednotky. Napáchaná škoda je podle něj velká, neboť zveřejněny byly možné důkazy důležité pro vyšetřování atentátu, který si vyžádal 22 obětí, včetně dětí a teenagerů.

Úniky pranýřoval i starosta Manchesteru Andy Burnham. Na twitteru uvedl, že si na ně stěžoval u amerického velvyslance. „Byl jsem ujištěn, že to skončí. Neskončilo. Je to arogantní, špatné a neuctivé.“

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner