Británie nechce ani částečné členství v Evropské unii. Zdůraznila to dnes britská premiérka Theresa Mayová v projevu věnovaném dalšímu postupu, který povede k vystoupení země z Unie. Mayová nicméně současně ujistila, že si nepřeje rozpad EU, ale naopak její úspěch. Zároveň prohlásila, že chce silnou Británii, která bude mít globální rozměr a která bude s EU úzce spolupracovat.

Británie touží po zcela novém partnerství, které bude respektovat odlišnost ostrovní země a její nové aspirace. Hodlá odstoupit od Soudního dvora EU, od jednotného trhu a od dalších unijních struktur. Mimo jiné chce kontrolovat počet lidí přicházejících z unijních zemí, řekla Mayová.

K rozhodnutí se již vyjádřil poslanec TOP 09 Marek Ženíšek. „Již po referendu jsem byl toho názoru, že odchod Spojeného království z EU je špatnou zprávou a Unii jistě oslabí. Rozhodnutí britské vlády pro tzv. tvrdý brexit – nahradit jednotný trh novou obchodní dohodou – je jen důsledkem tohoto (podle mého názoru) špatného kroku pro Evropu i UK, na kterém prodělají všichni.
Je to však svobodné rozhodnutí UK, nezbývá než to respektovat, popřát mnoho štěstí a spolupracovat v těch oblastech, které nám ještě zbývají. Možná jen jednu poznámku. Ze stejného místa v roce 1988 premiérka Thatcherová naopak obhajovala výhody jednotného trhu a já se ptám, kromě nových obchodních dohod (které EU rovněž chce), v čem byla EU pro Británii brzdou pro cíle, o kterých Mayová na tiskové konferenci hovořila?“ uvedl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner