Britská premiérka Theresa Mayová dnes odpoledne prohlásí, že budoucí dohodu mezi Londýnem a Evropskou unií o vzájemných vztazích chce mít „širší a hlubší“, než jakoukoliv jinou smlouvu o volném obchodu, jaké dnes ve světě existují. Vyplývá to z informací o jejím chystaném vystoupení, které Londýn uvolnil do médií.

„Věřím, že je to dosažitelné. Je to v zájmu EU i v zájmu našem a my máme jedinečný výchozí bod, neboť na začátku už máme stejné zákony a pravidla,“ uvede britská premiérka ve vystoupení. Podobně se vyjadřovala už loni ve svém projevu ve Florencii.

Ostatních 27 zemí EU i unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier v minulých týdnech opakovaně žádali, aby britská strana přesněji specifikovala, jak si budoucí vztahy po brexitu a po případném následném přechodném období představuje. Sedmadvacítka chce svůj vlastní pohled na stejnou otázku schválit na summitu na konci měsíce, ať už z Londýna jeho pohled uslyší, nebo ne.

Části premiérčina vystoupení, které vláda médiím poskytla, příliš konkrétních detailů neobsahují. Mayová ale podle nich například zdůrazní, že stejně jako v bezpečnostní oblasti by také v obchodu měl být vzájemný vztah založen na něčem více, než je prostá transakce. Británie a EU by podle ní měly vzájemně podporovat své zájmy. Spojené království se mimo unii chce profilovat jako zastánce volného obchodu založeného na vysokých standardech.

Budoucí dohoda s EU však podle Mayové bude muset například respektovat, že Britové v referendu o vystoupení z EU v roce 2016 hlasovali pro převzetí kontroly nad vlastními hranicemi, zákony a financemi. Zároveň se však nehlasovalo o tom, že by země chtěla odtažité vztahy se svými partnery, upozorní dnes premiérka.

Nová dohoda bude podle ní muset být trvalá a sepsaná tak, aby se nemuselo po krátké době vyjednávat znovu. Bude muset chránit pracovní místa a bezpečí lidí v Británii, ale zároveň odpovídat tomu, jaká Británie je – moderní, otevřená, hledící dál, tolerantní a evropská demokracie, uvede premiérka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner