Varšava 21. prosince (ČTK) – Britská premiérka Theresa Mayová při dnešní návštěvě Varšavy řekla, že ústavní otázky by měly být především věcí jednotlivých států. Řekla to v souvislosti se sporem, který Polsko vede o své soudnictví s Evropskou komisí (EK). Mayová upozornila na význam právního státu a řekla, že doufá v uspokojivé řešení sporu. Obě země během návštěvy Mayové uzavřely i novou dohodu o spolupráci v obraně.

EK ve středu došla k závěru, že v Polsku hrozí jasné riziko závažného porušení vlády práva. Proto spustila postup, na jehož konci Polsku hrozí pozastavení hlasovacích práv v Evropské unii.

„Vítám skutečnost, že premiér (Mateusz) Morawiecki naznačil, že bude jednat s Evropskou komisí, a doufám, že to povede k uspokojivému řešení,“ řekla Mayová při setkání se svým hostitelem.

Morawiecki dal najevo uspokojení se stavem jednání o vystoupení Británie z EU a vyjádřil přesvědčení, že Francouzi a Němci pracují na nejlepším řešení brexitu.

Morawiecki podle listu Gazeta Wyborcza odváděl pozornost od polských potíží, které Mayová zmínila jen velmi všeobecně.

„Naše společná historie se opírá také o společné hodnoty, společné zájmy a představuje dokonalý příklad, jak moc můžeme dosáhnout, pokud spojíme síly, a to nejen v otázkách bezpečnosti, ale i při vytváření blahobytu pro naše země a národy,“ řekla Mayová na tiskové konferenci. Poláci a Britové mnohokrát bojovali bok po boku, uvedla a ocenila zejména roli polských letců v bitvě o Anglii v roce 1940. Připomněla také, že v současnosti 150 britských vojáků slouží na východě Polska, v rámci sil NATO, rozmístěných na podporu spojenců z východního křídla aliance.

Polský premiér zdůraznil, že Británie sice opouští EU, ale neopouští Evropu a nadále zůstane spojencem v NATO. Představitelé obou zemí při mezivládních rozhovorech podle premiéra „prakticky ve všech otázkách hovořili prakticky stejným jazykem“.

Mayovou do Varšavy provázeli ministři zahraničí, vnitra, obrany, financí a podnikání Boris Johnson, Amber Ruddová, Gavin Williamson, Philip Hammond a Greg Clark, uvedla televize TVN 24. Připomněla, že Británie je po Německu druhý největší trh pro polský vývoz, loni vzájemný obchod přesáhl 17 miliard liber (493 miliard Kč).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner