Britský parlament v těchto dnech projednává zásadní dodatek zákona o vystoupení z Evropské unie, který, pakliže bude schválen, by opravňoval zákonodárce vetovat finální dohodu o brexitu a tím obnovit vyjednávání. Dodatek navrhl konzervativec Dominic Grieve a opatření má zřejmě podporu i u dalších „rebelů“ z vládnoucí strany. Vláda premiérky Theresy Mayové přitom ani s jejich hlasy nemá v dolní komoře parlamentu většinu.

O dodatku se s velkou pravděpodobností bude hlasovat už dnes pozdě večer, píší britská média. I kdyby tuto bitvu Mayová prohrála, podoba klíčového zákona by se stále mohla změnit v následujících kolech jeho projednávání. Předsedkyně již tak nepříliš silné vlády by se však ráda dílčí porážce vyhnula a zastánce dodatku se snaží získat zpět na svoji stranu. Vláda přitom již parlamentu přislíbila možnost hlasovat o definitivních podmínkách brexitu, zákonodárci však tento scénář chtějí ukotvit v legislativě.

„Nevidím tady vůbec žádnou možnost, že bych ve věci ustoupil… Člověk musí bojovat za svoje principy,“ řekl Dominic Grieve. Podle hlavní politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové je aktivita tohoto bývalého generálního prokurátora důkazem toho, že to tentokrát konzervativci s výhradami vůči vládní linii „opravdu myslí vážně“.

Komplikace pro Mayovou přichází jen necelý týden poté, co se britští a unijní vyjednavači dohodli na rámcové podobě smlouvy o britském odchodu z bloku. Už ve čtvrtek bude premiérka opět v Bruselu, kde mohou šéfové vlád a prezidenti osmadvacítky stvrdit posun rozhovorů o brexitu do druhé fáze určené budoucím obchodním vztahům obou stran a přechodnému období.

Projednávaný zákon o vystoupení z EU je základním pilířem legislativy kolem brexitu, který ruší opatření z roku 1972 spojující Británii s EU a zároveň přesouvá existující unijní legislativu do britského práva. Finální podmínky brexitu pak plánuje vláda předložit parlamentu ve zvláštním zákonu po jejich dojednání.

Dodatek o parlamentním právu veta podporují zástupci většiny opozičních stran. Řada konzervativních poslanců pak deníku The Guardian sdělila, že „věří, že jich je dost na to, aby ve středu přehlasovali vládu Theresy Mayové“. „Potřebujeme ve věci brexitu důkladnou kontrolu, ne bianko šek pro vládní ministry,“ řekl agentuře Bloomberg labouristický poslanec Chuka Umunna.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner