Británie v příštích dnech spolu se svými spojenci zváží další kroky poté, co dnes Rusko ohlásilo reciproční vypovězení 23 britských diplomatů. Prohlásila to britská premiérka Theresa Mayová, která zároveň řekla, že Londýn má při současné roztržce s Moskvou silnou podporu ze zahraničí.

Mayová vystoupila na jarním fóru své Konzervativní strany jen několik hodin poté, co ruské ministerstvo zahraničí informovalo britského velvyslance o vypovězení skupiny britských diplomatů i o dalších odvetných sankcích: ruské úřady požadují uzavření britského generálního konzulátu v Petrohradu a zastavení činnosti Britské rady, organizace pro kulturní spolupráci, na ruském území.

Britsko-ruské vztahy se prudce zhoršily po útoku na někdejšího agenta ruské vojenské rozvědky a pozdějšího spolupracovníka britské tajné služby Sergeje Skripala, jehož před dvěma týdny neznámý útočník v Anglii otrávil. Skripal i jeho dcera jsou v kritickém stavu v nemocnici a Londýn z akce obviňuje Moskvu, která to popírá. Britové tento týden mimo jiné zareagovali tím, že vypověděli 23 ruských diplomatů.

„Nikdy nebudeme tolerovat ohrožení životů britských občanů a dalších lidí žijících na britském území ze strany ruské vlády. Můžeme si být jisti silnou podporu, kterou nám projevili naši přátelé a spojenci z celého světa,“ citovala dnešní slova Mayové agentura Reuters.

Britské ministerstvo zahraničí již dříve oznámilo, že situací se bude počátkem příštího týdne zabývat britská rada pro národní bezpečnost. O kauze Skripal by měli v pondělí hovořit i ministři zahraničí zemí Evropské unie, kteří se sejdou v Bruselu, a věc by měla být také na programu unijního summitu, který v Bruselu začne ve čtvrtek.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner