Londýn 30. ledna (ČTK) – Vláda premiérky Theresy Mayové je proti zrušení plánované letošní návštěvy nového amerického prezidenta Donalda Trumpa v Británii, a to navzdory petici, kterou k dnešnímu večeru podepsalo přes 1,3 milionu Britů. Občanům Spojeného království, kteří dokument podpořili, vadí, že Trump 27. ledna vydal nařízení, jímž s okamžitou platností dočasně pozastavil program USA pro přijímání uprchlíků a dočasně zakázal vstup občanům několika převážně muslimských zemí do Spojených států. Podle zdroje z premiérčina úřadu by však zrušení Trumpovy návštěvy bylo populistickým gestem, které by narušilo vztahy mezi oběma zeměmi, píše zpravodajský web BBC.

Exekutivní příkaz o přísnějším prověřování imigrantů, který podepsal nový americký prezident, pozastavuje na 120 dnů program přijímání uprchlíků a do odvolání zakazuje vstup do USA migrantům ze Sýrie. Trumpův příkaz dále na 90 dnů zakazuje vstup do USA lidem z Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu, tedy ze zemí s převážně muslimským obyvatelstvem. Britů i jiných cizinců, kteří mají dvojí občanství a jedním z nich je občanství jedné ze sedmi jmenovaných zemí, se podle pozdějšího výkladu Trumpovy administrativy zákaz týkat nebude. Navzdory tomu ale nařízení popudilo mnoho občanů Spojeného království.

Petici proti Trumpově návštěvě od soboty do dnešního večera podepsalo přes 1,3 milionu lidí, přičemž k tomu, aby se podnětem mohl zabývat parlament, stačí 100.000 podpisů. Kancelář Mayové se však nechala slyšet, že zrušení návštěvy by bylo „populistickým gestem“, a upozornila, že „Amerika je důležitým spojencem Británie a je nutné myslet dopředu“.

Ministr zahraničí Boris Johnson později označil Trumpovo rozhodnutí za velice kontroverzní, ale zároveň dodal, že blízký vztah s USA je pro Británii klíčový, a to zejména v oblasti obrany, zpravodajských služeb a bezpečnosti.

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn naopak řekl, že Mayová zklame Brity, pokud cestu nového amerického prezidenta neodloží a neodsoudí Trumpovo páteční rozhodnutí. Proti návštěvě se postavil i lídr liberálních demokratů Tim Farron s tím, že Trumpův příjezd do Británie by měl být odložen do zrušení jeho „ostudného“ nařízení. Podobný názor vyjádřili i starosta Londýna Sadiq Khan a zahraničněpolitický expert skotských nacionalistů Alex Salmond. Buckinghamský palác záležitost odmítl komentovat, píše BBC.

Trumpova plánovaná návštěva Británie byla ohlášena, když Mayová v pátek navštívila Bílý dům. Žádné konkrétní datum ale zatím stanoveno nebylo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner