Britská premiérka Theresa Mayová podle veřejnoprávní stanice BBC vystoupí během tří týdnů s projevem, v němž nastíní cestu Británie z Evropské unie. Podobné proslovy chystají i někteří ministři její vlády. Británie doufá, že příští měsíc uzavře dohodu o přechodném období po brexitu a že během letoška vyjedná dlouhodobou obchodní smlouvu. Nicméně Brusel dal tento týden najevo, že dohoda o přechodném období vůbec není jistá a že Londýn musí dát najevo, co od unie chce.

Mayová a její kolegové z vlády o tom chtějí mluvit v sérii projevů, pro něž se vžilo označení „cesta k brexitu“. Vystoupí s nimi během několika týdnů, uvedla BBC. Mayová prý bude mluvit o bezpečnostních vazbách, jaké chce mít Británie s EU, a její ministři se zaměří na práva pracovníků nebo obchod. Jako první se chystá ve středu vystoupit šéf britské diplomacie Boris Johnson, který patří mezi nejhlasitější zastánce odchodu Británie z Evropské unie. Naopak ministr financí Philip Hammond, považovaný za nejproevropštějšího člena současné vlády, projev mít nebude.

Představitelé kabinetu premiérky Mayové se zatím k chystané sérií projevů o brexitu nevyjádřili, napsala agentura Reuters.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner