Britská premiérka Theresa Mayová dnes ve Florencii přednese napjatě očekávaný projev věnovaný budoucím vztahům Británie a Evropské unie po takzvaném brexitu. Mayová v Itálii vystoupí v době, kdy se zadrhávají jednání vedená britským a unijním týmem v Bruselu. Podle dřívějšího oficiálního vyjádření britské vlády zdůrazní zájem svého kabinetu na „hlubokém a zvláštním partnerství s EU“. Zpravodajský server BBC ve čtvrtek uvedl, že premiérka se v projevu vysloví mimo jiné pro dvouleté přechodné období po brexitu.

Podle zpravodajky BBC, která se odvolává na vládní zdroje, Mayová také uvede, že Londýn je ochoten unii zaplatit během této etapy 20 miliard eur (asi 521,3 miliardy Kč). Jako podmínku Mayová stanoví, že Británie bude mít přístup na jednotný trh a v nějaké formě bude součástí celní unie.

Spor mezi Londýnem a Bruselem trvá právě především okolo britských finančních závazků vůči unii, vyřešena ale není ani problematika ochrany práv občanů EU v Británii poté, co země blok v roce 2019 opustí.

Britský deník The Independent napsal, že proslovu Mayové se nezúčastní nikdo z Evropské komise, ačkoli hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier byl ve čtvrtek v Itálii. S předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem ale bude Mayová před svou řečí mluvit po telefonu.

Barnier ve čtvrtek v projevu v italském parlamentu zopakoval, že ohledně klíčových otázek rozluky stále panuje velká nejistota, především pokud jde o práva občanů EU a konečný „rozvodový“ účet. Řeč britské premiérky bude podle něj Brusel sledovat „pozorně a konstruktivně“. Rychlá dohoda ohledně podmínek odchodu a přechodného období je možná, ale Londýn musí co nejdříve předložit své návrhy, jak překonat stávající překážky, dodal Barnier.

Publikum tak budou při projevu tvořit Mayové ministři, včetně šéfa diplomacie Borise Johnsona, který před necelým týdnem v britském tisku nastínil vlastní a odlišnou verzi toho, jak by měl brexit vypadat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner