Británie si přeje mít po brexitu „odvážnou a ambiciózní“ obchodní dohodu s Evropskou unií. Prohlásila to dnes na ekonomickém fóru v Davosu britská premiérka Theresa Mayová. Oznámila přitom, že v očekávání dohody s Unií Británie již začala vyjednávat své budoucí obchodní vztahy i s Novým Zélandem, Austrálií a Indií.

Britský ministr financí Philip Hammond dnes v Davosu varoval, že Londýn přijme daňová a další opatření, pokud po brexitu nebude platit dobrý obchodní vztah mezi Británii a EU. „Musíme zůstat konkurenceschopní. Nejlepší cestou k tomu je mít dobrý obchodní vztah s EU, našimi nejbližšími sousedy. Ale pokud toho nedosáhneme, tak budeme muset najít jinou cestu,“ řekl agentuře Reuters ministr.

Mayová dnes také před účastníky tradičního fóra uvedla, že je v zájmu Británie, aby Evropská unie byla v budoucnosti úspěšná. To zdůraznila již v úterý, kdy kromě jiného oznámila záměr Británie odejít v rámci odchodu z EU i z unijního jednotného trhu. Potvrdila tehdy, že zahájit jednání o podmínkách brexitu s EU chce koncem března.

V projevu v Davosu Mayová dále vyzvala nadnárodní firmy, aby se nezaměřovaly jen na krátkodobé cíle a prokázaly vůdcovské schopnosti s cílem obnovit důvěru občanů. Ti se podle premiérky cítí opuštěni a poškozeni tempem globálních ekonomických změn. Velké firmy musejí investovat do lidí a společností v dlouhodobé perspektivě, uvedla konzervativní politička.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner