Londýn 11. července (ČTK) – Přes ztrátu konzervativní většiny v parlamentu bude nová britská vláda odvážná a vybuduje spravedlivější zemi. Prohlásila to dnes premiérka Theresa Mayová. Ve svém projevu se přihlásila k dodatečné ochraně pracujících i k podpoře malých a středních podniků, zároveň vyzvala opoziční strany v parlamentu ke spolupráci.

Mayová dnes podpořila vládní zprávu, kterou vypracoval bývalý poradce labouristického expremiéra Tonyho Blaira Matthew Taylor. Jeho studie zahrnuje například návrhy na přizpůsobení zákonů novým druhům pracovněprávních vztahů v rámci takzvané zakázkové ekonomiky, označované v angličtině „gig economy“. Ta charakterizuje rozšíření práce na částečný úvazek nebo práci na živnostenský list. Tedy opak toho, kdy firmy v drtivé většině případů nabízejí práci na plný úvazek.

Taylorova 115stránková zpráva mimo jiné doporučuje zavedení nové kategorie pracovníka, a to „závislého kontraktora“. Britové, kteří pracují pro firmy jako je alternativní taxislužba Uber či donášková služba Deliveroo tak mají mít více sociálních výhod.

Mayová slíbila, že vláda se bude doporučeními vážně zabývat a že budou ochráněny zájmy všech pracovníků bez nadbytečné regulace.

Lidé pracující na živnostenský list dnes přitom v Británii mají nárok pouze na základní zdravotní pojištění a vztahují se na ně zákony o bezpečnosti práce a proti diskriminaci. Řádní zaměstnanci mají na rozdíl od nich zaručen určitý počet dní dovolené, právo na přestávky a také minimální mzdu.

Konzervativci podle premiérky budou vždy na straně tvrdě pracujících a vláda bude podporovat malé a střední podniky. Podle premiérky je důležité nadále zajistit, aby zaměstnavatelé nevyužívali pracovních dohod bez stanovení pracovní doby k vykořisťování pracovníků.

Když premiérčini konzervativci v červnu přišli ve volbách o parlamentní většinu, Mayová prohlásila, že musí v parlamentu a v Británii vyhrát „bitvu idejí“. Ministerská předsedkyně vyzvala své politické odpůrce, aby přispěli svými názory a myšlenkami k formování politiky v Británii.

Svým projevem Mayová podle pozorovatelů v zásadě vyzvala opozici, aby jí pomohla s úkoly, kterým Británie čelí v souvislosti s odchodem z Evropské unie.

Premiérka dnes znovu zopakovala, že výsledek červnových voleb nebyl takový, jaký chtěla, ale že je stále oddána úkolu budovat spravedlivější Británii v době, kdy země opouští Evropskou unii.

Šéfka britské vlády dnes prohlásila, že v loňském referendu o budoucnosti Británie v EU nešlo jen o brexit, ale že hlasování bylo i „voláním po hluboké a důkladné změně“. Právě proto se prý chce silněji zasazovat o práva zaměstnanců.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn už dlouho požaduje ukončení úsporné politiky vlády a posílení práv zaměstnanců.

Kvůli volebnímu neúspěchu už vláda musela upustit od mnoha předvolebních slibů, včetně plánů na reformu středoškolského vzdělávání nebo zvýšení plateb seniorů za dlouhodobou péči. Místo toho chce vláda věnovat energii na prosazení zákonů potřebných pro brexit, podotkla agentura AP.

Menšinová konzervativní vláda se však musí opírat o podporu severoirské protestantské Demokratické unionistické strany (DUP) a musí vždy počítat i s takovou variantou, že jednotlivé legislativní návrhy v parlamentu neprosadí, poznamenala agentura DPA.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner