Británie si je jistá, že za chemický útok v syrské povstalecké enklávě Dúmá je zodpovědný režim syrského prezidenta Bašára Asada. Na tiskové konferenci po koordinované vojenské akci Británie, Francie a USA proti cílům v Sýrii to dnes řekla britská premiérka Theresa Mayová. Útok byl podle ní správný, legální a zcela v souladu s britským národním zájmem. Lídr britské opozice Jeremy Corbyn premiérku kritizoval a řekl, že její vojenská akce nemá zákonný základ.

Koordinovaná akce tří západních zemí podle Mayové vyslala „jasnou zprávu“, že mezinárodní společenství nebude tolerovat používání chemických zbraní.

„Bylo to správné i legální, abychom společně s našimi nejbližšími spojenci podnikli vojenskou akci a zmírnili další humanitární utrpení tím, že snížíme schopnost syrského režimu užít chemické zbraně,“ uvedla Mayová a dodala, že útok byl v britském zájmu.

Nikdo jiný než syrská vláda podle Mayové nemohla chemický útok na povstaleckou enklávu Dúmá provést. „Opozice nemá k dispozici vrtulníky a nepoužívá ani barelové bomby,“ dodala. Británie si je podle předsedkyně vlády jistá úspěchem raketového útoku proti konkrétním cílům na syrském území.

Na dotaz, zda by měl Asad dál zůstávat u moci, Mayová přímo neodpověděla, uvedla pouze, že budou pokračovat jednání o politickém řešení syrské krize. „Toto bylo… konkrétně o užití chemických zbraní,“ řekla Mayová a zdůraznila, že cílem dnešní akce nebyla „změna režimu“.

Potřeba rychlé akce i otázky bezpečnosti vedly podle Mayové k tomu, že vláda o útoku na Sýrii rozhodla bez parlamentu. Na poslance se Mayová hodlá podle dnešního vyjádření obrátit až v pondělí.

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes Mayovou kritizoval a řekl, že britské údery na Sýrii nemají žádný právní základ a akce britské vlády jen povzbudí ostatní, aby se chovali stejně jednostranně. Zopakoval rovněž svůj názor, jež vyjádřil opakovaně v minulých dnech, že zahraniční intervenci měla vláda předložit ke schválení zákonodárcům. Corbyn podle svých slov už napsal premiérce Mayové a požádal ji, aby zveřejnila právní analýzu, kterou dostala před tím, než přijala rozhodnutí podílet se na úderech v Sýrii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner