Londýn 15. září (ČTK) – Britská premiérka Theresa Mayová varovala před spekulacemi ohledně probíhajícího vyšetřování dnešního teroristického útoku v londýnském metru. Reagovala tak na tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž napsal, že útok spáchali nemocní a dementní lidé v zorném poli Scotland Yardu, a vyzval britskou policii k větší aktivitě. Oba státníci si dnes telefonovali a Trump se zavázal k úzké spolupráci v boji proti extremismu.

Mayová řekla, že spekulace o vyšetřování nepomohou nikomu. Trump přitom brzy poté, co výbuch ve voze londýnského metra zranil 22 lidí, napsal na twitteru: „Další útok teroristického ztroskotance v Londýně. Jsou to nemocní a dementní lidé, kteří byli na očích Scotland Yardu.“

Jeho poznámka vyvolala dojem, že viní britskou policii z laxnosti. Na otázku, zda Trump věděl něco, co nevěděly britské úřady, Mayová odpověděla, že nikdy „nikomu nepomohou spekulace o probíhajícím vyšetřování“.

Bývalý šéf kanceláře premiérky Nick Timothy poznamenal, že Trumpův komentář byl neužitečný od vůdce spojenecké země, která je zároveň partnerem ve spolupráci zpravodajských služeb.

Británie a USA si zakládají na vzájemném „speciálním vztahu“, ale jejich těsné partnerství letos už jednou narušily na americké straně úniky informací o vyšetřování teroristického útoku na popový koncert v Manchesteru.

Trump a Myová spolu mezitím telefonicky hovořili. Podle Bílého domu se americký prezident zavázal k úzké spolupráci s cílem „zastavit celosvětové útoky namířené proti nevinným civilistům a bojovat proti extremismu“. Mayová potvrdila, že Trump v hovoru vyjádřil soustrast.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner