Washington 12. prosince (ČTK) – Bezpečnost, prosperita, zachování míru prostřednictvím síly a posilování amerického vlivu bude páteří nové strategie národní bezpečnosti Spojených států, kterou prezident Donald Trump vyhlásí příští pondělí. Ve Washingtonu to dnes oznámil bezpečnostní poradce Bílého domu Herbert McMaster.

Strategie bude mít čtyři hlavní pilíře, řekl poradce. Kromě ochrany amerického lidu a zajištění jeho prosperity to bude „zachování míru prostřednictvím síly“ a rozšíření vlivu USA ve světě. „Geopolitika je zpátky, a to velmi energicky,“ shrnul McMaster prezidentův bezpečnostní program.

Strategie bere v úvahu globální výzvy, které ohrožují Spojené státy a jejich zájmy. Jde mimo jiné o ruské „zbraně nové generace“ a o vývoj zbrojních systémů v Severní Koreji a v Íránu. Dokument bude odrazem snahy Bílého domu podpořit zapojení ostatních zemí pod heslem „spolupráce a reciprocity“, řekl Trumpův poradce.

Prezidentská bezpečnostní strategie počítá i s bojem proti „vnitropolitickému podvracení“ jako nástroji ruského vměšování. „Jde o velmi propracované podvratné kampaně, o šíření dezinformací a propagandy s využitím kybernetických nástrojů s cílem rozdělit naše komunity, poštvat je proti sobě a vyvolat krizi důvěry,“ řekl McMaster.

Strategie podle něj čelí také „hospodářské agresi Číny“. Rusko a Čínu Trumpův poradce označil za „revizionistické mocnosti“, zatímco KLDR a Írán za „ničemné režimy“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner