Japonská a jihokorejská média spekulují, že Čínu navštívil vysoký severokorejský představitel, možná osobně vůdce Kim Čong-un, a setkal se s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Letadlo severokorejské státní letecké společnosti Air Koryo přistálo v pondělí v čínském přístavu Ta-lien a dnes město zase opustilo, informovala agentura AP. Hongkongský list South China Morning Post napsal, že ve stejnou dobu byl v Ta-lienu také čínský prezident Si.

Jihokorejská tisková agentura Jonhap uvedla, že přistání letounu doprovázela přísná bezpečnostní opatření. Japonská stanice NHK zveřejnila záběry zachycující letadlo severokorejských aerolinií, které byly údajně pořízeny dnes na talienském letišti, a také záběry kolony oficiálních vozidel projíždějící městem. Japonská tisková agentura Kjódó sdělila, že záhadné letadlo již město opustilo.

Severní Koreu a Ta-lien nespojují žádné pravidelné letecké linky, i když Severokorejci jsou ve zmíněném čínském přístavu častými návštěvníky a město hraje důležitou roli ve vzájemném obchodu, napsala agentura AP.

Kim Čong-un navštívil Čínu v březnu, jednalo se o jeho první zahraniční cestu od nástupu k moci v roce 2011. Peking a Pchjongjang návštěvu potvrdily teprve po Kimově návratu do vlasti.

Čínské ministerstvo zahraničí na dotaz novinářů ohledně možné nové Kimovy návštěvy v Číně dnes uvedlo, že „v tomto okamžiku nemá k dispozici žádné informace“. „Čína a Severní Korea jsou blízcí sousedé, kteří stále udržují běžné kontakty,“ řekl mluvčí ministerstva Keng Šuang.

Někteří Číňané na internetu popsali, že v Ta-lienu panovala v pondělí a dnes přísná bezpečnostní opatření a lety do města a z města nabíraly zpoždění. V ulicích bylo vidět limuzíny užívané vrcholnými politiky. Deník South China Morning Post s odvoláním na dva nejmenované zdroje napsal, že Si přiletěl do Ta-lienu na schůzku se severokorejskými představiteli, a také aby se zúčastnil oficiálního zahájení námořních testů první letadlové lodi, kterou Čína celou sama postavila.

Kimova březnová návštěva Číny se uskutečnila v rámci přípravy summitu Severní a Jižní Koreje, který se uskutečnil koncem dubna v demilitarizovaném pásmu mezi oběma korejskými státy.

V březnu jel Kim do Číny vlakem, tak, jako kdysi cestoval i jeho otec a předchůdce ve funkci Kim Čong-il, o němž bylo známo, že se bojí létat. Jaký vztah má Kim Čong-un k létání, je otázka. Ví se ale, že v mládí studoval ve Švýcarsku.

Čína je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem, ačkoli v posledních letech se vztahy obou zemí zhoršily vzhledem k rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje a k čínské podpoře mezinárodních sankcí uvalovaných na KLDR.

Severokorejský diktátor se má v příštích týdnech sejít s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Předpokládá se, že tématem vrcholné schůzky budou – stejně jako v případě mezikorejského summitu – denuklearizace Korejského poloostrova a podpis mírové smlouvy, která by formálně ukončila korejskou válku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner