Mělník má nový stroj na ničení plevele, mechu i nečistot na chodnících i dalších zpevněných plochách. K likvidaci se používá tryska s horkou vodou, což je způsob šetrný k přírodě. Pořízení stroje stálo zhruba půl milionu korun. Stroj budou technické služby města používat jak v centru na čištění historické dlažby, tak i v okrajových čtvrtích. ČTK to dnes řekla mluvčí mělnické radnice Helena Vavřinová.
Na obsluhu přístroje stačí jeden člověk a jedno naplnění nádrže vystačí na dvě až tři hodiny provozu. Jako zdroj vody bude sloužit jedna ze studen ve městě, tedy i v tomto ohledu bude provoz přístroje pro město ekonomicky výhodný. „Jedním z hlavních důvodů pro pořízení přístroje bylo chystané nařízení, že se od příštího roku nebudou smět ve městech používat k likvidaci plevele chemické látky,“ řekla ČTK Vavřinová.
Použití horké vody, která má 98 stupňů Celsia, bez chemické příměsi je šetrnější k životnímu prostředí a také provoz stroje je energeticky úsporný. Horká voda nelikviduje pouze nadzemní část rostlin, ale postupně se oslabují i jejich kořeny.
Přístrojem lze odstranit třeba také žvýkačky a barevné a mastné skvrny nejen z chodníků, ale z i laviček či jiných ploch. „Ohřívání lze u přístroje vypnout, a dají se jím tak v létě například zalévat truhlíky s květinami,“ uvedla Vavřinová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner