Francie a Německo chtějí na dvoudenním summitu skupiny největších světových ekonomik G20, který začne v neděli v Číně, jednat i o pokroku v ustrnulém mírovém procesu na východní Ukrajině. Dnes to po setkání s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem v Évianu podle agentury DPA prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová.

„Německo a Francie se na tom velmi dobře shodly,“ řekla Merkelová. Takzvaný minský mírový proces, který stanovuje cestu k usmíření, nyní nevykazuje žádné pokroky. Rusko, Ukrajina a proruští separatisté se navzájem obviňují z přešlapů proti mírové dohodě.

Merkelová se s Hollandem v Évianu sešla u příležitosti podnikatelského fóra. Tématem hovoru obou státníků byl i budoucí odchod Británie z Evropské unie: v této souvislosti se Merkelová s Hollandem shodli na potřebě rychlých rozhodnutích v otázkách vnitřní bezpečnosti a digitalizace hospodářství. Kancléřka rovněž řekla, že Evropa také potřebuje rychlé jednání unijních institucí. Hollande na schůzce oznámil, že Berlín s Paříží v nadcházejících dnech předloží návrhy na úzkou spolupráci v obraně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner