Stockholm 31. ledna (ČTK) – Německá kancléřka Angela Merkelová dnes během návštěvy Švédska znovu kritizovala dekret amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dočasně zakazuje obyvatelům sedmi převážně muslimských zemí vstup do USA a pozastavuje přijímání uprchlíků. Ke kritice se na společné tiskové konferenci přidal i švédský premiér Stefan Löfven, informovala agentura DPA. Předsedové vlád jednali také o brexitu.

„Znovu jsem zdůraznila svůj postoj, že boj proti terorismu neospravedlňuje tak všeobecný postup proti určitým zemím a lidem s určitou vírou,“ uvedla Merkelová po jednání s Löfvenem. „Nyní se především snažíme o to, aby zavládla právní určitost,“ dodala Merkelová.

Také Löfven Trumpův dekret kritizoval. „Je krajně znepokojivé a politováníhodné, že se USA rozhodly zavřít své hranice pro uprchlíky a lidi ze sedmi zemí,“ uvedl premiér. Evropská unie podle něho hraje důležitou roli při ochraně lidských práv, a neměla by proto nyní mlčet.

Merkelová dnes s Löfvenem jednala také o budoucnosti Evropské unie tváří v tvář odchodu Británie z bloku. Podle Merkelové nesmí EU během složitých jednání s Brity zapomínat na vlastní problémy a musí se věnovat tématům, jakými jsou migrace, pracovní trh, digitalizace, bezpečnost a prohloubení spolupráce v oblasti obrany. Dosud si podle kancléřky evropská sedmadvacítka v jednání s Londýnem vedla dobře a zachovala si svou jednotu.

„I po odchodu Spojeného království z EU potřebujeme udržet s Brity dobrou spolupráci,“ zdůraznil Löfven. Také on vyzval k tomu, aby jednání o takzvaném brexitu nezastínila důležité úkoly, které před EU stojí. Jako příklad uvedl reformu azylového systému. „Důležité je, aby se (na něm) podílely všechny země a převzaly část odpovědnosti,“ dodal předseda švédské vlády.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner