Islamisté jsou stejnou hrozbou pro Izrael jako pro Evropskou unii. Dnes se na tom v Berlíně shodli německá kancléřka Angela Merkelová a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Premiér na tiskové konferenci prohlásil, že Izrael hájí na Blízkém východě evropské hodnoty demokracie a svobody.

„Jsme zajedno v tom, že Evropská unie a Izrael čelí zčásti stejným výzvám. A v tomto duchu jsme mluvili i o otázkách, jak porazit (radikální hnutí) Islámský stát, jak je možné zamezit teroristické hrozbě, jak bychom mohli spolupracovat v oblasti bezpečnosti,“ řekla Merkelová.

„V oblasti bezpečnosti, a zejména kybernetické bezpečnosti před sebou vidíme velké výzvy, ale jsem přesvědčen, že je společně dokážeme překonat lépe než každý zvlášť,“ řekl Netanjahu o spolupráci s Německem. „Společně se také snažíme potlačit islamistický terorismus,“ dodal.

„Svět se rok od roku mění. Nemění se ale to, že v těchto turbulentních dobách je na Blízkém východě jedna země, jejíž společnost si zakládá na stejných hodnotách, jakých si cení i Evropa. A tím, že bráníme sebe, bráníme i tyto hodnoty,“ řekl izraelský premiér. „Kdyby Izrael neexistoval, už by byla celá západní část Blízkého východu převálcována extrémním islamismem. Izrael je pevnost západní civilizace na Blízkém východě,“ uvedl Netanjahu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner