Berlín 16. února (ČTK) – Německou kancléřku Angelu Merkelovou dnes čeká série schůzek s předsedy vlád několika evropských zemí. Jako první se spolková kancléřka setká italským premiérem Paolem Gentilonim, poté bude jednat s předsedou polské vlády Mateuszem Morawieckým a odpoledne se sejde s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Na programu všech schůzek budou kromě bilaterálních témat problémy Evropské unie.

Ostře sledované bude zejména jednání Merkelové s její britskou kolegyní, neboť Německo v posledních dnech opakovaně vyzývalo Británii, aby konečně představila konkrétní vizi svých vztahů s EU po jejím vystoupení z unie.

„Je pro nás důležité, aby Británie konkretizovala své plány… čas se krátí,“ uvedl tento týden mluvčí Merkelové. Británie hodlá opustit EU příští rok v březnu, ale dohodu o budoucím uspořádání vztahů s unií by měla dojednat do podzimu, aby se dokument stihl ratifikovat v členských zemích.

Mayová po dnešní schůzce se spolkovou kancléřkou odcestuje do Mnichova, kde má vystoupit s projevem na tradiční mnichovské bezpečnostní konferenci. Očekává se, že nastíní podobu budoucí bezpečnostní spolupráce Londýna s Bruselem po brexitu.

Evropská témata by měla dominovat i jednání Merkelové s polským premiérem Morawieckým, který je ve funkci teprve dva měsíce. Podle mluvčí polské vlády se bude hovořit o budoucnosti EU i o polsko-německých vztazích, včetně ekonomických. Morawiecki nedávno v médiích prohlásil, že se nebude vyhýbat ani „obtížným tématům“; mezi ně patří odmítavý postoj Varšavy k přijímání migrantů, kvůli němuž podala Evropská komise minulý měsíc na Polsko, Česko a Maďarsko žalobu.

Migrační krize bude patřit i k tématům schůzky Merkelové s italským premiérem Gentilonim, jehož vláda dlouhodobě vyzývá Evropskou unii, aby Itálii více pomáhala se zvládáním masového přílivu migrantů. Italský premiér přijíždí do Berlína jen dva týdny před parlamentními volbami ve své zemi, kde je právě migrační krize jedním z hlavních témat volební kampaně. Setkání Merkelové s Gentilonim se mělo konat už minulý týden, ale bylo odloženo kvůli vleklému jednání o německé koaliční vládě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner