Berlín 1. září (ČTK) – Německá kancléřka Angela Merkelová by si jednou chtěla vyzkoušet moderování televizní talkshow. Před napjatě očekávaným nedělním televizním duelem s vyzývatelem v souboji o kancléřský post Martinem Schulzem to řekla deníku Rheinische Post.

V osobním dotazníku, který západoněmecký list nechal vyplnit křesťanskodemokratickou političku, Merkelová musela vyplnit i kolonku „Co bych si ráda dopřála“.

„Kromě svého úřadu spolkové kancléřky jednou moderovat diskusní pořad,“ napsala dlouholetá šéfka německé vlády, označovaná často za nejmocnější ženu světa.

Deník se Merkelové rovněž tázal, zda se při přípravě na předvolební duel se sociálnědemokratickým vyzývatelem dívá na starší předvolební debaty. „Vůbec nemám čas si znovu prohlížet všechny televizní duely. To si raději něco ještě jednou přečtu,“ dodala.

Merkelová poznamenala, že televizní duel bude pochopitelně sledován s největší pozorností. Prý ji však netíží, že podle jednoho průzkumu se televizní debatou nechá při svém rozhodování ovlivnit až sedm milionů z celkových více než 61 milionů oprávněných voličů. Televizní duel hodlá sledovat zhruba polovina voličů.

Kancléřka rovněž znovu hájila své trvání na pouze jednom předvolebním televizním duelu. Poukázala přitom na skutečnost, že německý spolkový kancléř není volen přímo. S ohledem na menší strany by proto mělo být zaostření na pouhé dva politiky v televizní kampani spíše výjimkou.

Vyzývatel Schulz se chtěl s Merkelovou utkat několikrát v debatách volnějšího charakteru za účasti publika, německá kancléřka naopak trvala na jediné debatě pevně daného formátu a bez přítomnosti diváků.

Merkelová však vyjádřila naději, že nedělní debatu bude sledovat co největší množství Němců.

Letošní debatu, kterou má podle odhadů sledovat přes 15 milionů lidí, bude v neděli od 20:15 v přímém přenosu vysílat dvojice veřejnoprávních – ARD a ZDF – i soukromých televizí – SAT.1 a RTL. Volby do Spolkového sněmu, v nichž jsou kancléřčini konzervativci jasnými favority, se pak uskuteční 24. září.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner