Svět čeká na to, že bude Německo schopné konat, je přesvědčena německá kancléřka Angela Merkelová (CDU). Chce proto, aby nadcházející rozhovory o vládě se sociální demokracií (SPD) byly rychlé. Žádné konkrétní termíny ale na dnešní tiskové konferenci v Berlíně Merkelová nezmínila. Znovu se vyslovila proti variantě menšinové vlády CDU/CSU.

Jednání o vládě mezi CDU/CSU a SPD, která ho dlouho odmítala, začne tuto středu. Sociální demokraté pak v pátek rozhodnou o tom, jestli zahájí takzvané sondovací rozhovory. Merkelová chce, aby se rozhovory vedly především s ohledem na to, co potřebuje Německo, a jaký druh Německa potřebuje Evropa.

Připustila, že její uskupení a sociální demokraty dělí názor na některé otázky, zároveň ale vidí řadu bodů, na kterých se shodnou, včetně podpory rodin, ulehčení lidem s nízkými a středními příjmy nebo nutnosti pokročit v digitalizaci.

Naopak jedním z témat, kde se projevují rozdíly, je migrace. Merkelová dnes vyjádřila přesvědčení, že právě pocit voličů, že stát ještě migraci nedokáže dostatečně regulovat, přispěl k propadu CDU/CSU v zářijových parlamentních volbách. Zmínila i tehdejší nejednotný postoj obou těchto stran k tématu. O to důležitější je podle ní, že se nyní obě strany shodují na sadě opatření, která chtějí prosadit.

Předsedkyně křesťanských demokratů dnes také řekla, že se chce koncentrovat na vytvoření stabilní vlády. Menšinová vláda by podle ní takovou nebyla.

Právě stabilní vláda – a tedy pokračování dosavadní velké koalice – je podle Merkelové nejlepším základem pro prohloubení spolupráce s Francií. Kancléřka dnes podpořila návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby obě země do roku 2025 měly společnou daňovou politiku pro firmy. Vyslovila se také pro posílení Evropy, mimo jiné v oblasti společné zahraniční politiky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner