Berlín 4. ledna (zpravodaj ČTK) – Německé kancléřce Angele Merkelové (CDU) důvěřují voliči sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) více než předsedovi CSU Horstu Seehoferovi. Ukázal to průzkum veřejného mínění zveřejněný dnes nedlouho před začátkem několikadenního jednání poslanců CSU. Výsledek průzkumu je poměrně pikantní, protože Seehofer dlouhodobě patří mezi nejtvrdší kritiky Merkelové.

Zatímco Merkelová se podle průzkumu magazínu Stern a televize RTL těší průměrné důvěře na úrovni 72 bodů ze 100 možných, u Seehofera a je to jen 69 bodů.

Křesťanskosociální unie a Křesťanskodemokratická unie (CDU), které léta předsedá Merkelová, jsou sesterské strany, které staví společnou kandidátku pro volby do Spolkového sněmu. V posledním roce jejich vztahy ale výrazně zhoršily značně rozdílné názory na uprchlickou politiku.

Byl to právě Seehofer, který od kancléřky nejhlasitěji požadoval tvrdší postup, čímž si chtěl podle pozorovatelů zajistit podporu voličů CSU. Podle kritiků přitom používal rétoriku jako pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD). Právě u jejích voličů Seehoferovy postoje velmi dobře rezonují. Podle průzkumu je totiž pro přívržence AfD skoro stejně důvěryhodný (59 bodů ze 100) jako šéfka strany Frauke Petryová (61 bodů).

Spolkoví poslanci za Křesťansko-sociální unii dnes v bavorském klášteře Seeon zahájili třídenní jednání o bezpečnostní politice. Očekává se, že přijmou mimo jiné usnesení požadující zpřísnění uprchlické politiky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner