Berlín 6. července (zpravodaj ČTK) – O sporných otázkách volného obchodu nebo ochrany klimatu jednali dnes v Hamburku německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Donald Trump. Při schůzce se dotkli také napjaté situace kolem Severní Koreje nebo bojů v Sýrii a na Ukrajině.

Trumpa, který je v Německu ve funkci prezidenta poprvé, Merkelová přivítala krátce po 18:00 SELČ před hotelem Atlantic v centru Hamburku, kde během summitu zemí G20 kancléřka přebývá. O obsahu schůzky stručně informoval její mluvčí Steffen Seibert kolem 19:30 SELČ, aniž by poskytl podrobnosti.

Německou kancléřku a amerického prezidenta dělí pohled na volný obchod a boj proti změnám klimatu. Trumpa, který vypověděl pařížskou dohodu o ochraně klimatu a nahlas uvažuje o protekcionismu, se tak dnes podle pozorovatelů Merkelová mohla pokusit přimět ke kompromisu v těchto otázkách, aby v sobotu mohl hamburský summit předních světových ekonomik schválit závěrečnou deklaraci. Šéfka německé vlády se přitom opakovaně nechala slyšet, že očekává těžká vyjednávání.

Po schůzce s Trumpem čeká kancléřku dnes večer ještě jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, které se zase zaměří především na komplikované bilaterální vztahy. Trump se v pátek vůbec poprvé sejde s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jehož politiku dnes kritizoval.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner