Na potřebě omezit nebo zastavit nelegální migraci do Evropské unie se podle německé kancléřky Angely Merkelové shodli na neformálním jednání v Bratislavě státníci 27 zemí EU. S cílem dosáhnout tohoto cíle by EU měla uzavřít dohody se třetími zeměmi, řekla Merkelová po skončení summitu na společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, podle kterého musí EU zintenzivnit ochranu vnějších hranic.

Za pozitivní začátek k hledání kompromisu označila Merkelová návrh zemí visegrádské čtyřky ohledně flexibilní solidarity v migrační politice.

Podle francouzského prezidenta Hollandea je třeba v rámci řešení migrační krize prosadit všechna schválená i připravovaná opatření a podpořit země „v první linii“, jako jsou Řecko a Bulharsko. „Musí být posílena ochrana vnějších hranic. Musíme (při migraci) sdílet zátěž,“ řekl Hollande.

Téma migrace rozdělila EU do dvou táborů. Česká republika i Slovensko se zařadily k zemím, které odmítly povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků.

Sobotka: EU má návrh kroků pro posílení důvěry občanů

Evropští lídři se na bratislavském summitu shodli na návrhu konkrétních kroků pro posílení důvěry občanů v EU, uvedl na svém twitteru český premiér Bohuslav Sobotka. Představitelé 27 členských států EU dnes v Bratislavě na neformálním summitu hledali shodu na budoucí podobě evropské integrace. Sobotka také uvedl, že je v zájmu České republiky, aby EU zůstala jednotná.

Sobotka po jednání ocenil, že obsahem celkem pěti stránek návrhů jsou i kroky, které požadovala Česká republika například posílení kontroly hranic.

„Máme návrh cestovní mapy konkrétních kroků pro posílení důvěry občanů ve fungování EU,“ napsal na twitter Sobotka. Před summitem označil za priority české vlády pro budoucnost EU posílení bezpečnosti a také smazávání rozdílů v životní úrovni občanů EU.

Stejně jako další evropští politici včetně německé kancléřky Angely Merkelové, uznal Sobotka, že EU má reálné problémy. Dnešní neformální summit podle něj umožnil se zaměřit na jejich řešení bez slovíčkaření. Zdůraznil, že k řešení těchto problémů musí být EU jednotná a dodal, že taková unie je rovněž zájmem České republiky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner