Berlín 27. dubna (zpravodaj ČTK) – Británie nebude mít po vystoupení z Evropské unie stejná nebo dokonce větší práva než ostatní členské země, zdůraznila dnes ve Spolkovém sněmu německá kancléřka Angela Merkelová. Někteří v Británii si podle ní ještě o brexitu dělají iluze. Merkelová také poznamenala, že dohodu o budoucím vztahu Británie s unií bude možné uzavřít, až budou uspokojivě vyřešeny všechny otázky spojené s britským odchodem.

„Může to jít a půjde to jenom v tomto pořadí, a nikoli obráceně,“ nechala se slyšet šéfka německé vlády. „Čím rychleji bude britská vláda připravena ke konstruktivním řešením, tím dříve se můžeme zabývat jejím přáním už během vyjednávání o vystoupení jednat o budoucím vztahu Británie s Evropskou unií,“ poznamenala také. Bez pokroku ve vyjednávání o vystoupení nemá podle ní takový postup smysl.

„Jasné také je, že třetí země (ve vztahu k EU), a tou Británie bude, nemůže a nebude mít stejná práva nebo dokonce lepší postavení než člen Evropské unie. Rovněž v tom má všech 27 zemí i evropské instituce jasno,“ míní Merkelová. „Milí kolegové, milé kolegyně, možná si myslíte, že to jsou všechno samozřejmosti, ale musím to bohužel říci takto jasně, protože mám pocit, že si o tom někteří v Británii ještě dělají iluze,“ podotkla šéfka německé vlády.

Británie dvouletý proces vystoupení z EU oficiálně zahájila koncem března. Ostatní země unie dávají najevo, že budou o brexitu vyjednávat společně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner