Německá kancléřka Angela Merkelová dnes obhajovala podle svých slov „bolestné ústupky“, které musela učinit vůči sociálním demokratům (SPD), aby zajistila vznik vládní koalice. Jak rovněž v rozhovoru s televizní stanicí ZDF uvedla, narůstající kritika od vlastních konzervativců neznamená, že by její autorita klesala.

Na dotaz, zda si chce vychovat následovníka, který by stranu vedl v příštích volbách, Merkelová přímo neodpověděla. Uvedla jen, že chce, aby mladší generace jejích křesťanských demokratů (CDU) nyní obsadila ministerské posty v nové koalici s SPD.

Německá vláda dozná výrazných změn. Ta hlavní se týká klíčového ministerstva financí, které ve vznikající velké koalici přejde od křesťanských demokratů kancléřky Merkelové do rukou sociálních demokratů. Právě toto rozhodnutí vyvolalo mezi konzervativci množství nevole.

„Rozumím tomu zklamaní,“ uvedla Merkelová. „Nyní musíme ukázat, že můžeme začít s novým týmem,“ dodala s tím, že strana má šest ministerských křesel, které je třeba obsadit, a to nikoli pouze lidmi staršími šedesáti let, ale i mladší generací.

Merkelová se již dříve nechala slyšet, že chce, aby polovina postů za její stranu byla svěřena ženám. I díky tomu má dobré šance na udržení ve vládě ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Očekává se, že do kabinetu nově vstoupí sárská ministerská předsedkyně Annegret Krampová-Karrenbauerová, která je výhledově považována za možnou nástupkyni Merkelové v čele vlády.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner