Mexiko 10. června (ČTK) – Německo podporuje snahu Mexika o úspěšné vyjednání nových podmínek Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Na návštěvě Mexika to v pátek řekla kancléřka Angela Merkelová. Zároveň poděkovala mexické vládě, že v obchodních rozhovorech s USA a Kanadou myslí i na zájmy německých firem, uvedla agentura Reuters. Podmínky dohody chce změnit americký prezident Donald Trump, jenž kritizuje obchodní politiku Mexika i Německa.

Merkelová na tiskové konferenci s mexickým prezidentem Enriquem Peňou Nietem uvítala, že aktualizovaná dohoda NAFTA může zahrnout i sektory jako je energetika. Mexiko svůj trh s ropou a plynem otevřelo soukromým investorům na konci roku 2013.

Kancléřka také uvedla, že Německo může Mexiku pomoci v boji proti organizovanému zločinu, který komplikuje další rozvoj investic. Šéfka německé vlády rovněž doufá, že se letos podaří ukončit jednání o modernizaci obchodní dohody, kterou Mexiko v roce 1997 uzavřelo s Evropskou unií.

Řada významných německých podniků provozuje továrny v USA i Mexiku, což je třeba případ automobilek Volkswagen a BMW. Německo i Mexiko se zaměřují na export průmyslových výrobků a loni vykazovaly vůči USA výrazné obchodní přebytky. Právě tyto přebytky Trump opakovaně kritizoval, podle něj jich obě země dosahují na úkor amerických výrobců. Mexiko a Německo volný obchod hájí s argumentem, že přináší výhody všem zúčastněným.

USA, Kanada a Mexiko podepsaly obchodní smlouvu NAFTA v roce 1994. Trump chce ale nyní dohodu znovu vyjednat a hrozí i jejím případným vypovězením. Podle něj může nynější úprava dohody za ztrátu pracovních míst v USA, které se přesunuly do Mexika, kde je levnější pracovní síla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner