Berlín 5. července (zpravodaj ČTK) – Především blížícím se summitem zemí G20 se dnes na schůzce v Berlíně budou zabývat německá kancléřka Angela Merkelová a čínský prezident Si Ťin-pching. Očekává se, že budou diskutovat o otázkách volného obchodu a ochrany klimatu, dotknou se zřejmě také napjaté situace kolem jaderného a raketového programu Severní Koreje.

Německo a Čína patří k nejvýznamnějších zemím, které na pátečním a sobotním summitu v Hamburku budou prosazovat nutnost podpory volného obchodu a boje proti klimatickým změnám. V poslední době se v těchto otázkách kvůli odlišnému postoji amerického prezidenta Donalda Trumpa obě země stávají blízkými spojenci. Čínský prezident v úterý Berlín a Peking vyzval, aby převzaly větší zodpovědnost za dění ve světě.

Vedle vysoké politiky čeká Merkelovou a Si Ťin-pchinga i odlehčený program. Odpoledne totiž společně otevřou zvláštní pavilon v berlínské zoo pro pár pand velkých z Číny.

Si dnes bude jednat také s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem, Merkelovou čeká zase schůzka s korejskou hlavou státu Mun Če-inem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner