Německá kancléřka Angela Merkelová bude usilovat o to, aby v Německu v příštím roce vznikla stabilní vláda. Slíbí to ve svém novoročním projevu, o jehož obsahu dnes ještě před večerním odvysíláním informovala německá média. Němce předsedkyně vlády vyzývá také k větší soudržnosti ve společnosti a vzájemnému respektu v politické debatě. Slibuje rovněž, že bude usilovat o to, aby úspěch Německa přinesl změnu k lepšímu každému z jeho občanů.

„Svět na nás nečeká. Musíme nyní vytvořit podmínky k tomu, aby se Německu dařilo dobře i v příštích deseti, patnácti letech,“ uvádí Merkelová ve svém projevu. Kromě větší soudržnosti a vzájemnému respektu ve společnosti vyzývá i k užší spolupráci mezi evropskými zeměmi.

„Budoucnost Německa je neoddělitelně spjata s budoucností Evropy. Sedmadvacet států v Evropě je třeba více než kdy dříve přimět k tomu, aby drželi pospolu jako společenství,“ stojí v proslovu kancléřky. Příští rok půjde podle ní mimo jiné o to, zda budou Evropané v globalizovaném světě solidárně a sebevědomě prosazovat své hodnoty, pracovat na společném hospodářském úspěchu i „důsledně bojovat za ochranu našich vnějších hranic a bezpečnost občanů“. Na tom, aby se to podařilo, bude podle Merkelové Německo spolupracovat s Francií.

Německo je podle kancléřky úspěšné a sebevědomé, řada lidí má ale strach a pocit, že úspěch země se nijak neprojevuje na jeho individuální situaci. „Obojí je pro mě podnětem,“ uvedla s tím, že politici dostali od občanů zadání postarat se o potřeby všech. „Tímto zadáním se cítím být vázána, mimo jiné právě při práci na tom, abychom pro Německo v novém roce rychle vytvořili stabilní vládu,“ dodala předsedkyně křesťanských demokratů.

Merkelové se po zářijových parlamentní volbách stále nepodařilo vytvořit novou koaliční vládu. Volby sice vyhrála její konzervativní unie CDU/CSU, ale utrpěla ztráty, stejně jako dosavadní koaliční partner, sociální demokracie (SPD).

Merkelová se nyní snaží SPD přesvědčit k setrvání v koaliční vládě. Sociální demokraté nejprve vyjednávání o nové vládě zcela odmítali a po nejhorším poválečném volebním výsledku se chtěli stáhnout do opozice. Jejich postoj se ale postupně změnil, když zkrachovaly rozhovory o vládě mezi CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner