Berlín 12. února (zpravodaj ČTK) – Sociální demokrat Frank-Walter Steinmeier, kterého dnes Spolkové shromáždění zvolilo hlavou státu, bude vynikajícím prezidentem Německa, je přesvědčena německá kancléřka a šéfka Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angela Merkelová. Těší se na spolupráci. Podobně se vyjádřil i předseda bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Seehofer. Steinmeierovi gratulují také zástupci další stran.

Bývalý ministr zahraničí Steinmeier, za nímž stála velká koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD), při dnešním hlasování získal 931 z 1239 platných odevzdaných hlasů. Ve funkci hlavy státu nahradí Joachima Gaucka, který se rozhodl nekandidovat do dalšího pětiletého období a odstoupí 18. března.

„Jsem přesvědčena, že bude vynikajícím prezidentem pro naši zemi,“ řekla novinářům po volbě Steinmeiera Merkelová. Jedenašedesátiletý politik je podle ní tím pravým, kdo by měl spolkovou republiku v „těchto těžkých časech“ pomáhat vést.

Seehofer zase vyjádřil přesvědčení, že si Steinmeier, který je dlouhodobě nejpopulárnějším politikem Německa, v úřadu povede stejně dobře jako jeho předchůdce Gauck.

Zelení, z nichž někteří pro Steinmeiera podle všeho také hlasovali, příští hlavě státu popřáli sílu a vytrvalost do časů, které představují výzvu. Jedním ze Steinmeierových úkolů podle nich bude snažit se překonat propasti v německé společnosti. Velké výzvy ale podle Zelených představují také války na Ukrajině a v Sýrii, odchod Británie z EU nebo nový americký prezident Donald Trump.

O tom, že Steimmeier bude dobrým prezidentem, je podle dnešního průzkumu pro deník Bild am Sonntag přesvědčeno 59 procent Němců. Zhruba každý pátý (19 procent) si myslí opak a 22 procent nemá na věc jasný názor.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner