Uplynulé dva roky nebyly pro sesterské strany CDU a CSU vůbec jednoduché, připustila dnes německá kancléřka a šéfka křesťanských demokratů (CDU) Angela Merkelová na sjezdu Křesťanskosociální unie (CSU) v bavorském Norimberku. O to důležitější podle ní je, že nyní obě strany mají shodu na tom, jak postupovat v migrační politice, která je dlouho dělila.

„Ať už tomu věříte, nebo ne, já jsem skutečně ráda, že jsem dnes znovu u vás na sjezdu CSU,“ prohlásila Merkelová k pobavení delegátů na začátku svého projevu. Narážela tak na svou zkušenost z roku 2015, kdy ji kvůli požadavku tvrdší uprchlické politiky „školil“ šéf bavorské strany Horst Seehofer, i na loňský rok, kdy na sjezdu křesťanských socialistů výjimečně vůbec nebyla.

Dnes se někdejší tvrdé spory zdály zcela zapomenuty. Delegáti CSU Merkelovou přivítali potleskem a opakovaně oceňovali i její projev. „Silné jsou CDU a CSU vždy tehdy, když jsou jednotné, a proto se vyplatí o tuto jednotu usilovat a bojovat za ni,“ řekla Merkelová. Předchozí spory podle ní strany oslabily při zářijových parlamentních volbách, v nichž výrazně ztratily.

V přátelském duchu na Merkelovou, která ve svém projevu varovala mimo jiné před populismem protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD), navázal i předseda CSU a bavorský premiér Seehofer. „I když mi to nevěříš, jsem rád, že tu jsi,“ řekl šéfce CDU.

Spory v migrační politice se oběma stranám podařilo překonat až po parlamentních volbách, kdy se dohodly na orientační horní hranici pro příjem uprchlíků v počtu 200.000 ročně. Do počtu 200.000 se mají počítat hlavně příchozí žadatelé o azyl a uprchlíci, odečítat se naopak budou běženci, kteří Německo dobrovolně opustí, nebo budou deportováni. Sociální demokraté (SPD), s nimiž teď CDU/CSU bude jednat o vládě, ale zatím takový systém odmítají.

Sjezd křesťanských socialistů pokračuje v sobotu, kdy by delegáti do čela strany měli znovu zvolit Seehofera. Na bavorského ministerského předsedu mají nominovat místního ministra financí Markuse Södera. Seehofer v čele vlády skončí začátkem příštího roku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner