Německá kancléřka a šéfka Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angela Merkelová věří, že sociální demokraté (SPD) učiní zodpovědné rozhodnutí, až budou v neděli řešit, zda zahájit koaliční rozhovory, či nikoliv. Straně, v níž v otázce pokračování dosavadní velké koalice s CDU/CSU panují hluboké názorové rozdíly, přeje úspěšný sjezd.

Konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokraté minulý týden dokončili takzvané sondovací rozhovory, které v Německu tradičně předcházejí vlastním koaličním vyjednáváním. O tom, zda začnou i rozhovory o konkrétní podobě koaliční smlouvy, bude v neděli rozhodovat sjezd sociální demokracie, v níž je řada politiků proti dalšímu pokračování velké koalice, která podle nich SPD dlouhodobě oslabuje. Vadím ji také to, že v sondovacích rozhovorech vyjednavači neprosadili dost z programu strany.

O opaku se v těchto dnech spolustraníky snaží přesvědčit předseda SPD Martin Schulz, který objíždí jednotlivé regiony. Dnes sociálním demokratům slíbil, že pokud se rozhodnou do velké koalice vstoupit, uskuteční se v polovině volebního období velká revize vládního působení, z níž vyplyne, v čem se vládě z pohledu SPD daří, a co je potřeba zlepšit.

CDU/CSU mají na rozdíl od SPD o podpoře další velké koalice jasno. Merkelová dnes po setkání s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem v Berlíně poznamenala, že výsledkem sondovacího jednání je férová dohoda, jejíž součástí jsou i „hořké ústupky“ ze strany konzervativní unie. „Myslím, že to je dobrý základ,“ podotkla také Merkelová. O základních částech dohody už podle ní ale není možné znovu vyjednávat, jak nyní požadují někteří sociální demokraté.

„Sázím na to, že sociální demokracie učiní zodpovědné rozhodnutí,“ řekla Merkelová k nedělnímu sjezdu SPD. Za zodpovědné přitom má – jak opakovaně zdůrazňuje – vytvoření stabilní vlády. Jedinou realistickou možností k jejímu vzniku je nyní obnovení velké koalice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner