Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vyzvala k urychlenému naplňování dohody mezi Evropskou unií a Tureckem ohledně zmírnění přílivu uprchlíků. Italský premiér Matteo Renzi na společné tiskové konferenci po jednání s kancléřkou v Berlíně prohlásil, že Itálie chce převzít větší odpovědnost v Evropské unii, což se týká také uprchlické politiky. Itálie podle něj už v EU nepředstavuje problém a své úkoly plní.

Kancléřka poznamenala, že je nutný pokrok v úsilí o zvládnutí uprchlické krize. „Samozřejmě, že jsme hovořili o uprchlické krizi, a to i o agendě mezi EU a Tureckem, která musí být naléhavě naplňována, protože potřebujeme pokrok,“ prohlásila Merkelová po schůzce s Renzim.

Evropská unie se v listopadu v dohodě s Ankarou zavázala dát Turecku finanční pomoc a otevřít některé další kapitoly přístupových jednání, pokud země zajistí zmírnění přílivu uprchlíků.

EU pro letošek slíbila tři miliardy eur (81 miliard korun) na zlepšení situace syrských uprchlíků, kteří se nacházejí v Turecku. Itálie ale pomoc zatím blokuje kvůli námitkám vůči způsobu, jak tyto peníze získat.

Renzi k tomu dnes podle agentury ANSA pouze ironicky podotkl, že Itálie s Evropskou komisí o této otázce intenzivně jedná, ale EK si prý „vždy najde důvod k pořádání tiskových konferencí s novináři“ na toto téma.

Renzi dnes v německé metropoli prohlásil, že Itálie chce v EU opět převzít více odpovědnosti, což platí i o uprchlické politice. Itálie podle něj už v EU nepředstavuje problém a své domácí úkoly plní.

Šéf italské vlády se rovněž vyzval k boji proti populismu. K tomu je podle něj nutný hospodářský růst. Poznamenal, že v Berlíně poprvé není se „seznamem slibů, ale se seznamem reforem a výsledků“.

Renzi prohlásil, že Itálie si stejně jako Německo přeje „silnější Evropu, která bude schopná řešit všechny problémy, od imigrace po hospodářství“. „Nacházíme se v citlivém okamžiku evropské historie,“ citovala ANSA italského představitele. „Cítím tíhu té odpovědnosti,“ dodal.

Renzi řekl, že jeho vláda si je vědoma nutnosti snížit veřejné zadlužení Itálie. „Neříkám to, abych udělal radost Angele, ale abych udělal radost svým dětem,“ prohlásil. Merkelová ocenila reformy, které přijala Renziho vláda včetně reformy trhu práce.

Podle Merkelové se dnes oba politici také shodli, že učiní maximum pro udržení Británie v Evropské unii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner