Evropská unie bude muset vytvořit kontingenty pro přijímání uprchlíků, kteří se zdržují v Turecku, pokud chce účinně bojovat proti převaděčům v Egejském moři. Dnes to po jednání s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem řekla novinářům kancléřka Angela Merkelová. Unie podle ní zároveň musí Turecku pomáhat i finančně se zvládáním dopadů uprchlické krize.

Turecko je podle Merkelové klíčovou zemí pro řešení uprchlické krize, protože přes jeho území přichází do EU většina běženců. Podle ní je třeba užší spolupráce mezi tureckými úřady a evropskou agenturou Frontex, která chrání vnější hranice Unie.

V současnosti se navíc v Turecku zdržuje asi 2,5 milionu uprchlíků a kancléřka vyzvala ke zlepšení jejich životní situace, aby měli menší motivaci k cestě do Evropy. Unie musí být podle kancléřky připravena podílet se na tom finančními prostředky. Kancléřka dnes uvedla, že osmadvacítka je připravena uvolnit tři miliardy eur (81 miliard Kč), na nichž se loni s Ankarou dohodla.

Davutoglu před novináři zdůraznil, že uprchlická krize postihuje EU i Turecko a není možné zodpovědnost za její řešení nechávat jen na jedné straně. Dopady masové migrace se podle něj podaří vyřešit jedině společně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner