K poslednímu vzájemnému bilaterálnímu jednání se dnes odpoledne v Berlíně sejdou německá kancléřka Angela Merkelová a dosluhující americký prezident Barack Obama. Předpokládá se, že hlavním tématem bude vedle mezinárodněpolitických otázek především osobnost příštího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa.

Nedávné vítězství republikánského kandidáta v amerických prezidentských volbách řadu německých politiků znejistilo a nyní Berlín hledá odpověď na to, co vlastně od nové administrativy čekat. I proto si od Obamovy návštěvy Němci slibují cenné informace a postřehy o tom, jakým směrem se USA pod Trumpovým vedením vydají.

Dost možná je to také jeden z důvodů, proč se Merkelová s Obamou, který kancléřku nedávno označil za svou nejbližší spojenkyni na mezinárodní scéně, setká během necelých 48 hodin hned několikrát. Společnou večeři měli už ve středu, dnes je čeká odpolední jednání a slavnostní večeře. V pátek pak budou diskutovat i s vrcholnými představiteli Francie, Británie, Itálie a Španělska.

Vedle budoucího směřování USA se má hovořit o migraci, válce v Sýrii a boji proti Islámskému státu, o konfliktu na Ukrajině, o vztazích s Ruskem a o budoucnosti transatlantických vztahů nebo dohod o volném obchodu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner