Základní údaje o teroristickém útoku ve francouzském Nice, kde před měsícem (14. července 2016) najel Francouz tuniského původu Lahouaiej Bouhlel do davu lidí oslavujících státní svátek nákladním autem a zabil 85 lidí:

– Na rušné promenádě v jihofrancouzském letovisku Nice 14. července pozdě večer, kdy se lidé shromáždili, aby sledovali ohňostroj při oslavě Dne pádu Bastily, najelo do davu nákladní auto vážící 19 tun. Podle svědků se řidič rozjel velkou rychlostí, než narazil do prvních lidí. Poté prý ještě přidával plyn. Během 45 sekund srazil na tři stovky lidí, včetně dětí.

– Na následky útoku zahynulo 85 lidí, poslední oběť zemřela 4. srpna v nemocnici. Útok si vyžádal také 307 zraněných.

– Útočníkem byl 31letý Francouz tuniského původu Lahouaiej Bouhlel, policie jej na místě zastřelila.

– Podle prokurátora Françoise Molinse si Bouhlel útok připravoval více než rok. Dokazuje to podle něj analýza útočníkova telefonu, v němž byly nalezeny příslušné fotografie, a výsledky vyhledávání na internetu. Poznatky o útočníkovi podle Molinse svědčí o tom, že šlo o násilnického jedince s nespoutanou sexualitou, který nebyl praktikujícím věřícím, pojídal vepřové a pil alkohol. Francouzské úřady také uvalily vazbu na pět údajných útočníkových kompliců.

– Molins také uvedl, že Bouhlel se dva týdny před útokem snažil získat peníze, ale banka mu zamítla půjčku, a tak prodal svůj vůz, aby měl hotovost. Za zapůjčení kamionu, kterým zavraždil desítky lidí, zaplatil 4. července 1600 eur (asi 43.000 Kč). Ve dnech před útokem jej bezpečnostní kamery dvakrát zachytily, jak si nacvičuje cestu na místo činu. Několik hodin před útokem si na pobřežní promenádě pořídil svým mobilem několik „selfies“: před pláží, před kamionem, na promenádě a před alejí pro pěší.

– V reakci na teroristický útok v Nice prodloužila francouzská vláda výjimečný stav v zemi do ledna 2017. Výjimečný stav byl vyhlášen po teroristických útocích spáchaných v Paříži loni 13. listopadu, které si vyžádaly 130 mrtvých. Prodloužen byl již čtyřikrát, například i s ohledem na nedávný evropský fotbalový šampionát a cyklistický závod Tour de France.

– Francie v poslední době čelí většímu počtu atentátů. Dvojice mladých francouzských muslimů vtrhla 26. července do kostela v městečku Saint-Étienne-du-Rouvray v Normandii, držela v zajetí šest lidí a pak zavraždila pětaosmdesátiletého kněze Jacquese Hamela. Policisté útočníky zastřelili. Teroristická organizace Islámský stát (IS) krátce poté zveřejnila video, na němž oba útočníci přísahají věrnost šéfovi IS abú Bakrovi Bagdádímu.

– Koncem července oznámil francouzský prezident François Hollande vznik Národní gardy, nové bezpečnostní složky vytvořené ze současných záloh, která bude pomáhat stávajícím pořádkovým silám bojovat s terorismem. Celkem je v případě nouze možno mobilizovat 174.000 lidí. Národní garda by měla začít fungovat letos na podzim.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner