Mexiko (ČTK) – Mexiko dnes drží národní smutek za oběti zemětřesení, které ze čtvrtka na pátek postihlo jih země. Zemřelo při něm nejméně 61 lidí a na 250 dalších bylo zraněno. Nejsilnější zemětřesení v zemi za sto let postihlo nejvíce chudé státy Chiapas a Oaxaca. Do postižených oblastí přitom míří tropická bouře Katia, má dnes dorazila z Mexického zálivu. Očekává se, že přinese silné deště.

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto s ministrem obrany a vnitra v pátek navštívili stát Oaxaca, v němž si zemětřesení vyžádalo 45 obětí. dalších 12 lidí zemřelo ve státě Chiapas a čtyři mrtvé oznámily úřady ve státě Tabasco. Prezident Nieto v pátek vyhlásil tři dny národního smutku.

Nejhůře postižena byla při zemětřesení oblast kolem města Juchitán ve státě Oaxaca. V troskách se ocitlo mnoho domů, částečně se zřítila i radnice, hotel či kostel. Celkem bylo i v dalších státech při otřesech poničeno na 1400 škol.

„Bylo to jako když vám přes střechu přejede v vlak,“ popsal událost jeden z postižených Jesús Mendoza z města Juchitán. „Šli jsme koupit rakev, ale žádné nemají, protože je tolik mrtvých,“ uvedla Alma Rosaová z téhož města.

Národní seizmologické středisko dnes v noci informovalo, že zaznamenalo přes 500 následných otřesů, z nichž nejsilnější měl intenzitu 6,1 stupně. Ještě dnes v noci byly naměřeny otřesy o síle 5,4 stupně.

Tisíce lidí byly v pátek evakuovány ve státě Chiapas kvůli varování před cunami, které nakonec nebyly veliké.

Za oběti mexického zemětřesení i hurikánu Irma, které pustoší Karibik, se v pátek pomodlil papež František, který je nyní na návštěvě Kolumbie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner