Mezi zhruba 500 běženci ze Sýrie a z Afghánistánu, kteří přespávají ve stanech v řeckém přístavu Pireus, vypukly v noci na dnešek potyčky. Zraněno při nich bylo osm lidí, z nichž čtyři museli být hospitalizováni. Podle řeckých médií vyvolal konflikt Afghánec, který obtěžoval syrskou ženu. Na místě zasáhly pořádkové jednotky policie, která ale nikoho nezatkla.

Krajané obtěžované ženy následně proti danému muži zasáhli s „požadavkem o podání vysvětlení“. To vyústilo v osobní střety, házení kamenů a dalších předmětů, které se účastníkům konfliktu dostaly pod ruku. Následky tříhodinové rvačky byly patrné i dopoledne – na místě ležely kameny a rozbité sklo.

Podle serveru listu To Vima je napětí mezi jednotlivými národnostmi dlouhodobé. Syřané od úřadů požadují, aby byli zejména od Afghánců odděleni.

Potyčka menšího rozsahu byla zaznamenána i ve spontánně vzniklém táboře v Idomeni na řecké hranici s Makedonií, kde je nyní kolem 11.000 uprchlíků. Na zveřejněných fotografiích v konfliktu je vidět, jak dokonce jeden účastník sporu vytahuje na druhého nůž.

V Řecko uvízlo přes 50.000 uprchlíků a migrantů, když balkánské země kvůli obrovské migrační vlně uzavřely své hranice. Od příštího týdne by se měla začít uplatňovat dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem, jejíž součástí je i vracení běženců zpět do Turecka. Očekává se, že prvních 500 osob by mohlo být vyhoštěno už v pondělí 4. dubna.

V přístavu Pireus žilo v posledních dnech téměř 6000 běženců. V odbavovacích prostorách u mol bydleli v 1100 stanech nebo spali v přeplněných čekárnách. Dnes rozvezly autobusy 420 uprchlíků, zejména syrské rodiny, z Pirea do uprchlických táborů v jiných částech Řecka. Velká skupina běženců má být umístěna například v Ioannině, ležící zhruba 50 kilometrů od hranice s Albánií.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner