New York 1. listopadu (ČTK) – Mezi oběťmi úterního newyorského útoku, při němž zahynulo osm lidí, je podle úřadů pět občanů Argentiny a Belgičan. Dvě děti ze školního autobusu, do něhož narazil útočník v pronajaté nákladní dodávce, jsou mezi lidmi zraněnými při krveprolití. Newyorský guvernér Andrew Cuomo oznámil, že stát v den halloweenských oslav posílil bezpečnostní opatření na rušných místech.

Útočník, kterým je podle policejních zdrojů amerických médií devětadvacetiletý Uzbek žijící v USA od roku 2010, najížděl do chodců a cyklistů na cyklostezce vedoucí podél rušné silnice West Side Highway na jižním Manhattanu. Podle argentinského ministerstva vnitra zemřelo pět lidí z města Rosario v centrální Argentině, kteří přijeli do New Yorku oslavit 30. výročí svého vysokoškolského absolutoria. O jedné mrtvé osobě pocházející z Belgie informoval belgický vicepremiér. Občané obou zemí jsou podle úřadů i mezi zraněnými. Policie zatím identitu ani národnost obětí nezveřejnila.

Podle vedoucí newyorského systému veřejných škol byli při nárazu dodávky do školního autobusu zraněni dva školáci a dva školní zaměstnanci. Útočník celkově zranil nejméně 11 lidí.

Guvernér Cuomo po útoku rozhodl o posílení počtu policistů dohlížejících na rušná místa v den, kdy Američané průvody v kostýmech slaví svátek halloween. Cuomo sice vyloučil, že by byl pachatel členem organizované skupiny, bez ohledu na to však nechal posílit ostrahu letišť, mostů či tunelů.

„New York je mezinárodním symbolem svobody a demokracie a my se nenecháme zastrašit,“ uvedl Cuomo na adresu činu, který policie vyšetřuje jako teroristický útok. Sám guvernér vyrazil po boku starosty města Billa de Blasia do jednoho z večerních halloweenských průvodů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner