Více než dvě třetiny Rusů by si přály sblížení se Západem. V průzkumu nezávislého střediska Levada by takový vývoj přivítalo 71 procent dotázaných, což je o pětinu více než loni v červnu. Tento výsledek se blíží historickému maximu z března 2000, kdy se pro lepší vztahy se Západem vyslovilo 76 procent Rusů, napsal podnikatelský list RBK.

Současně 56 procent dotázaných připustilo, že se ke Spojeným státům stavějí špatně či spíše špatně. V předchozích průzkumech z letošního roku ale takto odpovídaly skoro dvě třetiny účastníků. Vůči Evropské unii má záporný postoj také nadpoloviční většina, 54 procent dotázaných.

K vyznění průzkumu sociolog Alexej Graždankin poznamenal, že Rusové sice touží po normalizaci vztahů se západními státy, ale myslí si, že iniciativa v tomto směru by měla vzejít od Západu.

Lepší vnímání USA ruskou veřejností přičetl médiím, která poukazují na možnost oteplení rusko-amerických vztahů po zvolení Donalda Trumpa; podle jiného průzkumu Levady zlepšení vztahů mezi oběma jadernými velmocemi po Trumpově zvolení čeká více než polovina Rusů.

Zájem o zlepšení vztahů se Západem a současně negativní postoj k USA a EU podle politologa Igora Budina nepředstavují rozpor, ale vystihují dvojznačný vztah k Západu: na jedné straně si Rusové uvědomují ruské zaostávání a potřebu spolupráce, ale přesto vnímají západní země jako nepřátele. Hlubší změna v postojích by potřebovala více času.

Také analytik Jevgenij Minčenko přičítá výkyv v náladách Trumpově zvolení. „Lidé si teď říkají, že Američané jsou chlapíci – zvolili Trumpa, normálního chlapa, přestože proti němu byla veškerá propaganda a celá mašinerie americké elity,“ poznamenal s tím, že Trumpova soupeřka Hillary Clintonová byla Rusy vnímána jako „komunistická byrokratka“ – nenáviděná, prolhaná, falešná a zkorumpovaná.

Socioložka Olga Kryštanovská se domnívá, že vyznění průzkumů ovlivnila jistá únava zahraniční politikou ve stylu „všechny nenávidíme, všichni jsou zlí“, jakož i ruské vnímání Trumpova zvolení jako vítězství „našeho člověka“ a úspěch ruského prezidenta Vladimira Putina.

„To, že Rusové projevili vřelejší vztah k Američanům, je zásluha výlučně ruských médií,“ odhadla politoložka Jekatěrina Jegorovová, podle které postoj Rusů k jiným zemím „je vždy především dílem propagandy“ ve státních televizích.

List Kommersant připomněl, že při nástupu Baracka Obamy do Bílého domu jen třetina Rusů – oproti nynější polovičce – věřila ve zlepšení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner