Spojené státy vyzvaly Čínskou lidovou republiku, aby okamžitě propustila tři aktivisty, kteří zkoumali pracovní podmínky u čínských dodavatelů Ivanky Trumpové. Informovala o tom dnes agentura AP. Na konci května vyšlo najevo, že jeden z členů newyorské nevládní organizace China Labor Watch (CLW) byl uvězněn a další dva se pohřešují.

Všichni tři muži – Chua Chaj-feng, Li Čao a Su Cheng – jsou podle právního zástupce jednoho z nich ve skutečnosti zadržováni ve vazbě ve městě Kan-čou na jihovýchodě Číny. Dozorci právníkovi dovolili navázat kontakt s jeho klientem údajně „na méně než minutu“, bez bližších detailů mu také řekli, že se v cele „stala nehoda“.

„Vyzýváme Čínu, aby je okamžitě propustila,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Čínská vláda se zatím k případu nijak nevyjádřila.

Aktivisté podle CLW od března shromažďovali důkazy, že továrny skupiny Chua-ťien ve městě Kan-čou v provincii Ťiang-si a ve městě Tung-kuan mezi Hongkongem a Kantonem na jihu země nutí zaměstnance k přesčasům za plat menší, než je zákonem stanovená minimální mzda, což údajně maskovaly falešné výplatní pásky.

Značka Ivanky Trumpové nevyrábí v Číně přímo, ale svěřila většinu své výroby podnikům, které v Číně šijí oblečení, obuv či kabelky. Firma Trumpové se k případu odmítla vyjádřit.

Ivanka Trumpová, stejně jako její otec, prezident USA Donald Trump, pro kterého pracuje jako poradkyně, ujišťuje, že řízení svých firem předala svým blízkým, aby se kvůli práci v Bílém domě vyhnula obvinění ze střetu zájmů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner